Wellness lekce

Wellness předporodní lekce

Pojem wellness je synonymem pro zdravý životní styl, pro stav mentální i fyzické pohody. Co znamená wellness v předporodní péči? Je pro mě konkrétním způsobem, jak uvést koncept endorfinového porodu do praktického života. Propojují se v něm nejrůznější přístupy, metody, znalosti, dovednosti, poznatky moderní neurovědy i moudrost přírodních národů.

Jak jsou Wellness předporodní lekce zorganizovány časově?
Scházíme se 1 x za 4 týdny (v souladu s lunárním kalendářem, kde má měsíc 4 týdny) v sobotu (výjimečně v neděli) od 9:30 do 17:30 h. Optimální počet setkání je šest – jedná se o cyklus 6 celodenních setkání, kdy jsme pro vás připravily na každé setkání jiná témata (viz níže na této stránce), která dohromady vytváří ucelený program všeho, co potřebujete, abyste se v těhotenství, při porodu i po něm mohla cítit kompetentní, být sama sebou a v dobré pohodě. Pokud tedy např. žena začne s lekcemi mezi 16. a 18. týdnem těhotenství, zvládne absolvovat všech 6 setkání do porodu (resp. do 36. -38. t.t.). Do programu je ale možné vstoupit kdykoliv a absolvovat i méně než 6 setkání.

Jak si Wellness lekce představit?

Celodenní program je vždy kombinací:

povídání o faktech, která souvisí s těhotenstvím, porodem, šestinedělím a péčí o miminko v duchu konceptu endorfinového porodu – tedy tak trochu „přednášky“, ale nechci, abyste při nich odpadly nudou a ztuhly nečinností, proto mám v programu i

zážitková cvičení, skupinové povídání, sdílení zkušeností, kde se každá můžete aktivně zapojit podle svých potřeb a ovlivnit program podle toho, co vás zajímá – to je ale pořád program „v sedě“, proto budeme přidávat i

lehká energetická cvičení, která překvapí i ty z Vás, které nemáte cvičení moc rády (nejde při nich o to podat výkon, ale jemně protáhnout zatuhlá místa na těle, tak aby energie zase mohla volně proudit a vy jste se mohla cítit dobře celý den), můžeme také zařadit výrazový tanec neboli spontánní pohyb Vašeho těla, které se ladí na hudbu (a kde nikdo nehodnotí, jak vypadáme, poněvadž důležitý je náš niterný prožitek)

– která z nás by nechtěla, aby byl náš porod co nejkratší a abychom u něj netrpěly nesnesitelnými bolestmi? – proto budeme vždy pravidelně nacvičovat relaxaci, vizualizaci, hypnoterapii (tedy techniky tzv. hypnoporodu Marie Monganové) a přidáme i něco navíc: endorfinoterapii (způsob, jak se naučit vědomě spouštět proud endorfinů, které tlumí bolesti a přinášejí pocit blaha)

– a na závěr to nejlepší: součástí každého dne je i masáž (relaxační aromaterapeutická, shiatsu, rebozo, baňkovací, s lávovými kameny, masáž bylinnými koulemi, vibrační masáž tibetskými mísami aj.) – poněvadž nejpodstatnější součástí přípravy v konceptu endorfinového porodu nejsou suché informace, ale navázání kontaktu s tělem, zapojení smyslového vnímání (tedy potěšení z doteku, ale i vůní, hudby, chutí a estetické krásy)

Kde se předporodní wellness setkávání konají?
– prostory ve vile na pomezí Vršovic a Vinohrad, kam je velmi dobré spojení z centra Prahy (např. 3 zastávky, tj. 4 min. tramvají z Náměstí Míru – výstupní zastávka je Ruská), odtamtud pár minut pěšky na adresu: Na Šafránce 17, Praha 10

– pracovna na adrese: Školní 5, Benešov

Ceny:
platba za celý cyklus 6 setkání: 15.600,- Kč (t.j. 2.600,-/1-denní setkání/lekci)
platba za jednotlivé lekce/setkání: 3.000,- Kč

V ceně je v každém výukovém dni: 1 x masáž (55 min.), 7 hodin výuky, drobné občerstvení (ovoce – sušené, čerstvé, oříšky, bylinné čaje, voda).

Program a témata jednotlivých setkání/lekcí:

I. Co je Endorfinový porod, co může nabídnout ženám 21. století, proč ženy žijící mimo technologicky vyspělé společnosti rodí mnohem kratší dobu než ženy z euroamerické kultury? Jak snižovat bolest u porodu? Lze prožít přirozený porod v moderních porodnicích? Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, ale také endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc…

II. Právní minimum k porodu ve zdravotnickém zařízení – Vaše práva při porodu – zejména právo na důstojnost, soukromí, péči v souladu s nejmodernějšími medicínskými poznatky (evidence based medicine). Jak sestavit porodní přání/plán. Psychologie porodu aneb co se děje s myslí a tělem ženy při porodu? Co je Hypnoporod Marie Monganové? Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc…

III. Porod a jeho fáze očima ženy, jak jej žena prožívá. Jak usnadnit přípravnou fázi porodu, kdy odjet do porodnice? Jak zvládnout přesun do cizího prostředí, efektivní komunikace (tzv. nenásilná komunikace) se zdravotníky, jak se znovu naladit na přirozené procesy řídící porod. Úloha muže u porodu. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc….

IV. Aktivní doba porodní, rizika a důsledky tzv. řízeného tlačení, jak může správná porodní poloha usnadnit porod, miminko jako aktivní účastník porodu. Porod placenty, dotepání pupečníku, bonding – zázrak prvního doteku a prvního pohledu. Rituál mateřského požehnání k porodu. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc….

V. Šestinedělí z pohledu ženy a miminka, bezpečná manipulace s děťátkem, kojení, nošení v šátku, vaničkování. Spát ve vlastní postýlce, anebo s maminkou? Císařský řez není selhání, jak probíhá? Bonding při císařském řezu, péče o jizvu. Poporodní péče, co je rituál Zavírání kostí, co je bylinná napářka, masáž bylinnými koulemi. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc….

VI. Poporodní adaptace miminka, co je Apgar skóre, co obnáší poporodní vyšetření děťátka. Akutní stavy v péči o novorozence, nácvik resuscitace v život ohrožujících stavech. Masáže kojenců, účinky, techniky, praktický nácvik. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž/vodní terapie a mnohem víc….

Termíny setkávání: budou doplněny, jakmile se budeme moci vídat pravidelně a déledobě

setkání I. II. III. IV. V. VI.
termín

Jak se přihlásit?
Jednoduše mi napište na můj e-mail: svetlafrancova@seznam.cz – stačí jméno, příjmení, termín porodu a zda máte zájem o celý cyklus šesti předporodních wellness lekcí a nebo jen o vybraný termín/téma + kde byste chtěla wellness lekce navštěvovat (Praha, Benešov). Obratem Vám zašlu platební údaje. Místo v kurzu mohu garantovat až po připsání platby na účet. Budete-li chtít vystavit fakturu, napište mi, prosím, do e-mailu také fakturační údaje: název firmy, IČ, DIČ.