Wellness předporodní lekce

Pojem wellness je synonymem pro zdravý životní styl, pro stav mentální i fyzické pohody. Co znamená wellness v předporodní péči? Je pro mě konkrétním způsobem, jak uvést koncept endorfinového porodu do praktického života. Propojuji v něm rozmanité psychologické přístupy, terapeutické metody, nácvik technik práce s myslí, poznatky moderní neurovědy i moudrost přírodních národů. To vše s cílem vytvořit bezpečný prostor, kde se můžete v malé skupině za pomoci porodních asistentek a dalších pečujících (masérky, poradkyně v oblasti zdravého životního stylu, psychoterapeutky, vodní terapeutky a další) aktivně připravovat k dobrému porodu.

 

Jak jsou Wellness předporodní lekce zorganizovány časově?

Scházíme se 1 x za 4 týdny (v souladu s lunárním kalendářem, kde má měsíc 4 týdny) v sobotu (výjimečně v neděli) od 9:30 do 17:30 h. Optimální počet setkání je šest – jedná se o cyklus 6 celodenních setkání. Připravila jsem pro vás na každé setkání jiná témata (viz níže na této stránce), která dohromady vytváří ucelený program všeho, co potřebujete, abyste se v těhotenství, při porodu i po něm mohla cítit kompetentní, být sama sebou a v dobré pohodě.

Pokud např. žena začne s lekcemi mezi 16. a 18. týdnem těhotenství, zvládne absolvovat všech 6 setkání do porodu (resp. do 36. -38. t.t.). Do programu je ale možné vstoupit kdykoliv a absolvovat i méně než 6 setkání.

 

 

 

 

 

Jak si Wellness předporodní lekce představit?

Celodenní program je vždy kombinací:

povídání o faktech, která souvisí s těhotenstvím, porodem, šestinedělím a péčí o miminko v duchu konceptu endorfinového porodu – tedy tak trochu „přednášky“, ale nechci, abyste při nich odpadly nudou a ztuhly nečinností, proto máme v plánu i                                                                                                                                                                                                              

 

 

 

 

 

zážitková cvičení, skupinové povídání, sdílení zkušeností, kde se každá můžete aktivně zapojit podle svých potřeb a ovlivnit program podle toho, co vás zajímá – to je ale pořád program „v sedě“, proto budeme přidávat i

lehká energetická cvičení, která překvapí i ty z vás, které nemáte cvičení moc rády (nejde při nich o to podat výkon, ale jemně protáhnout zatuhlá místa na těle, tak aby energie zase mohla volně proudit a vy jste se mohla cítit dobře celý den), můžeme také zařadit výrazový tanec neboli spontánní pohyb vašeho těla, které se ladí na hudbu (a kde nikdo nehodnotí, jak vypadáme, poněvadž důležitý je náš niterný prožitek)

 

 

 

 

 

– která z nás by nechtěla, aby byl náš porod co nejkratší a abychom u něj netrpěly nesnesitelnými bolestmi? Proto budeme vždy pravidelně nacvičovat relaxaci, vizualizaci, hypnoterapii (tedy techniky tzv. hypnoporodu Marie Monganové) a přidáme i něco navíc: endorfinoterapii (způsob, jak se naučit vědomě spouštět proud endorfinů, které tlumí bolesti a přinášejí pocit blaha)

 

 

 

 

 

 

 

– a na závěr to nejlepší: součástí každého dne je i odpolední masáž. Na výběr jsou:

  • relaxační aromaterapeutická
  • shiatsu
  • masáž rebozo šátkem
  • masáž baňkami, lávovými kameny
  • masáž bylinnými koulemi
  • ošetření kraniosakrální biodynamikou aj.

 

Nejpodstatnější součástí přípravy v konceptu endorfinového porodu totiž nejsou suché informace, které se z hlavy vytratí většinou za pár dnů, ale navázání hlubšího kontaktu s tělem, zapojení smyslového vnímání (tedy potěšení z doteku, ale i vůní, hudby, chutí a vizuální krásy). Takové zážitky napomáhají v dostatečném předstihu před porodem zvyšovat množství opiátových receptorů ve vašem těle. A více opiátových receptorů znamená intenzivnější „vychytávání“ tělu vlastních endorfinů, což je způsob, jak účinněji tlumit bolest při porodu.

 

 

 

 

Kde se předporodní wellness setkávání konají?

– prostory vily na pomezí Vršovic a Vinohrad s výbornou dopravní dostupností z centra Prahy, adresa: Na Šafránce 17, Praha 10

– pracovna v Benešově: Školní 5, Benešov

Videopozvánka na Wellness předporodní lekce: https://www.youtube.com/watch?v=bqSqRJRuPfE&t=5s

Ceny:
platba za celý cyklus 6 setkání: 15.600,- Kč (t.j. 2.600,-/1-denní setkání/lekci)
platba za jednotlivé lekce/setkání: 3.000,- Kč

V ceně je v každém výukovém dni: 1 x masáž v hodnotě 1.300,-Kč (60 min.), 7 hodin výuky, lehké občerstvení (ovoce – sušené i čerstvé, oříšky, bylinné čaje, voda).

Program a témata jednotlivých setkání/lekcí:

I. Co je Endorfinový porod, co může nabídnout ženám 21. století, proč ženy žijící mimo technologicky vyspělé společnosti rodí mnohem kratší dobu než ženy z euroamerické kultury? Jak snižovat bolest u porodu? Lze prožít přirozený porod v moderních porodnicích? Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, ale také endorfinoterapie, masáž a mnohem víc…

II. Právní minimum k porodu ve zdravotnickém zařízení – Vaše práva při porodu – zejména právo na důstojnost, soukromí, péči v souladu s nejmodernějšími medicínskými poznatky (evidence based medicine). Jak sestavit porodní přání/plán. Psychologie porodu aneb co se děje s myslí a tělem ženy při porodu? Co je Hypnoporod Marie Monganové? Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž a mnohem víc…

III. Porod a jeho fáze očima ženy, jak jej žena prožívá. Můžeme usnadnit přípravnou fázi porodu? Kdy odjet do porodnice? Jak zvládnout přesun do cizího prostředí, efektivní komunikace (tzv. nenásilná komunikace) se zdravotníky, jak se znovu naladit na přirozené procesy řídící porod. Úloha muže u porodu. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž a mnohem víc….

IV. Aktivní doba porodní, rizika a důsledky tzv. řízeného tlačení, jak může správná porodní poloha usnadnit porod, miminko jako aktivní účastník porodu. Porod placenty, dotepání pupečníku, bonding – zázrak prvního doteku a prvního pohledu. Rituál mateřského požehnání k porodu. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž a mnohem víc….

V. Šestinedělí z pohledu ženy a miminka, bezpečná manipulace s děťátkem, kojení, nošení v šátku, vaničkování. Spát ve vlastní postýlce, anebo s maminkou? Císařský řez není selhání, jak probíhá? Bonding při císařském řezu, péče o jizvu. Poporodní péče, co je rituál Zavírání kostí, co je bylinná napářka, masáž bylinnými koulemi. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž a mnohem víc….

VI. Poporodní adaptace miminka, co je Apgar skóre, co obnáší poporodní vyšetření děťátka, jak a kde se provádí. Akutní stavy v péči o novorozence, nácvik resuscitace v život ohrožujících stavech. Masáže kojenců, účinky, techniky, praktický nácvik. Nácvik technik hypnoporodu, relaxace, imaginace, hypnoterapie, vizualizace, endorfinoterapie, masáž a mnohem víc….

 

Termíny setkávání: budou upřesněny, jakmile se budeme moci bezpečně a pravidelně setkávat

setkání I. II. III. IV. V. VI.
termín            

Jak se přihlásit?
Jednoduše mi napište na můj e-mail: svetlafrancova@seznam.cz – stačí jméno, příjmení, termín porodu a zda máte zájem o celý cyklus šesti předporodních wellness lekcí a nebo jen o vybraný termín/téma + kde byste chtěla wellness kurzy absolvovat (Praha, Benešov). Obratem Vám zašlu platební údaje. Místo v kurzu mohu garantovat až po připsání platby na účet. Budete-li chtít vystavit fakturu, napište mi, prosím, do e-mailu také fakturační údaje: název firmy, IČ, DIČ.

Počet míst v kurzu je omezený, skupinka nemůže být příliš velká (abyste se všechny stihly vystřídat na odpoledních masážích, proto zařazuji účastnice do kurzu podle data přijetí platby.